The schedule uses GMT-5 (New York) time.*
9:00am-9:45am
Keynote 3: Mohammad Alizadeh, Massachusetts Institute of Technology
“Towards Learning-Augmented Network Systems”
Session Chair: Roberto Rojas-Cessa, New Jersey Institute of Technology
9:50am-11:10am
Technical Session 2: Network Architectures
Session Chair: Moshe Zukerman (City University of Hong Kong)
T2-1. Anonymous Blockchain Based Routing for Moving-target Defense Across Federated Clouds, Yousra Magdy (Faculty of Engineering Alexandria University, Egypt); Mona Kashkoush (The City of Scientific Research and Technological Applications, Egypt); Mohamed Azab (Advanced Computing and Information Systems Laboratory, ECE, University of Florida & Virginia Tech, USA); Mohamed Rizk (Alexandria University, Egypt)
T2-2. Dynamic Network Slicing Using Utility Algorithms and Stochastic Optimization, Sidharth Sharma and Ashwin A Gumaste (Indian Institute of Technology, Bombay, India); Mallik Tatipamula (Ericsson Research, USA)
T2-3. Bridging the Gap: FPGAs as Programmable Switches, Thomas Luinaud (Polytechnique Montréal, Canada); Thibaut Stimpfling and Jeferson Santiago da Silva (Polytechnique Montreal, Canada); Pierre J.M. Langlois (Ecole Polytechnique de Montreal, Canada); Yvon Savaria (École Polytechnique de Montréal, Canada)
T2-4. A Theil Index-Based Countermeasure Against Advanced Vampire Attack in Internet of Things, Cong Pu, Jacqueline Brown and Logan Carpenter (Marshall University, USA)
11:15am-12:50pm
Invited Session I3: New IP II
Session Chair: Xiang Sun (University of New Mexico)
I3.1 Session Keynote: Mohamed Faten Zhani, Professor, l’École de Technologie Supérieure (ÉTS Montreal), Canada
FlexNGIA – Drawing the Architecture of the Next-Generation Tactile Internet
I3.2 Deep Reinforcement Learning for NFV-based Service Function Chaining in Multi-Service Networks,
Zili Ning, Ning Wang, and Rahim Tafazolli, University of Surrey, Guildford, UK.
I3.3 5G/B5G: Role of Fixed Networks (Transport Network Requirements, Challenges and Beyond)
Uma Chunduri, Futurewei, USA
I3.4 Transport Protocols for New IP
Cedric Westphal, Futurewei, USA
12:50pm-1:00pm
Recess
1:00pm-1:45pm
Keynote 4: Peter Jones, Cisco, Distinguished Engineer, Cisco Enterprise HW Team, USA
Back to the future – 10Mb/s Ethernet again!
Session Chair: Roberto Rojas-Cessa
1:45pm-2:50pm
Panel: Machine Learning for Networking, and Vice versa
Panel Chair: H. Jonathan Chao, Tandon School of Engineering, NYU, USA
Panelists:
Anwar Walid, Bell Labs, USA
Junchen Jiang, University of Chicago, USA
Ming Zhang, Alibaba, USA
Siddhartha Sen, Microsoft Research, NYC, USA
2:50pm-4:10pm
Session T3: Network Resource Allocation
Session Chair: Vinod Vokkarane, University of Massachusetts, USA
T3-1. Performance Evaluation of 5G mmWave Networks with Physical-Layer and Capacity-Limited Blocking, Jingjin Wu (BNU-HKBU United International College, China); Meiqian Wang, Yin-Chi Chan and Eric W. M. Wong (City University of Hong Kong, Hong Kong); Taejoon Kim (University of Kansas, USA)
T3-2. Shared Backup Resource Assignment for Middleboxes Considering Server Capability, Risa Fujita, Fujun He and Eiji Oki (Kyoto University, Japan)
T3-3. Resilient Virtual Network Function Placement Model Based on Recovery Time Objectives, Naoki Hyodo, Takehiro Sato, Ryoichi Shinkuma and Eiji Oki (Kyoto University, Japan)
T3-4. Distributed Server Allocation Model with Preventive Start-time Optimization Against Single Failure, Shuto Masuda and Fujun He (Kyoto University, Japan); Akio Kawabata(NTT, Japan); Eiji Oki (Kyoto University, Japan)